Dejiny drog
História
Omamné prostriedky sú staré ako samo ľudstvo. Vieme, že už v starom Egypte mali isté znalosti o účinkoch maku. V diele gréckeho historika Herodeta sú zmienky o skýtskom užívaní konopných zŕn na dosiahnutie omamného stavu – čiže o rituálnom inhalovaní kanabisu. Tradujú sa záhadné proroctvá delfskej veštiarne, vynášané v stave drogového omámenia veštkyňou Pýtiou.
Aj zážitky Odysea u čarodejnice Kirky naznačujú drogové opojenie.
V priebehu celej existencie ľudstva je pre človeka príznačná potreba prekročiť hranice, túžba po nových zážitkoch a novom nadšení. Môžeme teda vychádzať z toho, že človeku vždy išlo o dokonalé zachovanie svojej existencie, aby si uľahčili život. Využíval pritom vlastnosti určitých rastlín a substancií, ktoré sa v priebehu dejín naučil vyrábať.
Počas dejín môžeme neustále pozorovať, že v určitých obdobiach nadmerne vzrástla spotreba omamných prostriedkov medzi určitými skupinami obyvateľov, prípadne v určitých národoch.
Aj v minulosti sa spotreba omamných látok spájala s ťažkými spoločenskými sociálnymi i fyzickými poškodeniami.
V neposlednom rade však treba pripomenúť, že aj požívanie omamných prostriedkov značne podlieha módnym smerom. S príchodom tabaku do Európy v 16. storočí došlo do módy najprv šnupanie a neskôr aj fajčenie. V Číne 19. storočia patrilo s dobrým zvykom užívanie ópia. Začiatkom 20. storočia bol v Európe v určitých intelektuálnych kruhoch veľmi obľúbený kokaín.
Je priam šokujúce, koľko špičkových osobností si pripustilo totálny úpadok len kvôli tejto nátlakovej móde...